Tudod, hogy mi az a PLC, mire használjuk, milyen feladatokat hajthatunk velük végre?
A PLC vagy másik nevén programozható logikai modul egy programozható elektronikai eszköz, amit ipari automatizálásra használunk.
A PLC-ket először az autógyártás számára fejlesztették ki, hogy rugalmasan és könnyen programozható eszközökkel helyettesítsék a huzalozott, relés logikai rendszereket. Azóta széles körben elterjedt alkalmazásuk, hiszen ezek a vezérlők nagy megbízhatóságúak, így zord környezetben is megállják helyüket. A PLC-k alapvetően az adatfeldolgozásban játszanak szerepet, gyakorlatilag az elektronika karmestere, mely képessé teszi a rendszert az adatok feldolgozására és bizonyos feladatok végrehajtására.
Egy egyszerű példával élve a PLC-hez egy érzékelőt csatlakoztatva és a PL C-t felprogramozva, automatikusan megvalósíthatjuk, hogy ha a szenzoron X értéket kapunk, akkor a PLC kimeneteire kapcsolt jelzőberendezésen riasztást indíthassunk, amely az X érték elérésekor aktiválódik. A PLC kitűnő példája a valós idejű rendszereknek, hiszen a kimeneten az eredménynek limitált időn belül létre kell jönnie, különben véletlen és nem szándékos működés hozunk létre.
A PLC-k központi feldolgozó egységből (CPU), memóriából, be- és ki
menetekből, valamint egy kommunikációs interfészből állnak:
-
A CPU a memóriában tárolt vezérlőprogram végrehajtására és kimeneti jelek küldésére szolgál,
-
Memóriaegység, amely a bemenetekről és a processzor által végrehajtandó programokról tárol adatokat,
-
A bemenetek és kimenetek a PLC és a külső vezérlő eszközük, például érzékelők és aktuátorok csatlakoztatására, valamint a folyamat adatainak fogadására és küldésére szolgálnak.
-
A kommunikációs interfész a távoli eszközökre, PLC-kre illetve PLC-ktől fogadja és továbbítja az adatokat.
Az Industrial Shields PLC-k különböző CPU-val rendelkeznek:
Milyen előnyei vannak az ipari automatizálásnak?
-
Csökkennek a költségek. Az automatizált adatelemzés csökkenti a gépek meghibásodásának esélyét és a működésben történő leállások számát.
-
Növekszik a termelékenység - a termelés a hét minden napján, a nap minden órájában lehetséges.
-
Javul a minőség. Kiküszöböli az emberi hibákat, és javítja a kínált termékek minőségét és homogenitását. Ezért az automatizált gyártási folyamatok időtállóbbak, stabilabbak és megbízhatóbbak, ha automatizálási rendszerrel kezelik őket.
-
Ipari biztonság. Az ipari automatizálás alkalmazása növeli a biztonságot olyan munkakörülmények között, ahol a dolgozók veszélyes munkakörülmények között végzik munkájukat.
-
Pontos eredmények. A pontosság nagymértékben javul, ahol az adatgyűjtés automatizált.
-
Jobb munkakörülmények és értéknövelés. Olyan munkakörnyezetben, ahol ipari automatikai rendszer működik, a munkavállalók értékes idejüket olyan feladatokkal tölthetik, ami nagy hozzáadott értéket kíván.
-
Ipari kommunikáció. Az ipari automatizálás lehetővé teszi a vállalat számára, hogy folyamatosan, szünet nélkül gyűjtse a gépek és berendezések által közölt adatokat. Ezért a berendezések felügyelete és a gyártás nyomon követhetősége sokkal jobban kontrollált.
Számtalan olyan alkalmazás létezik, amelyet a PLC-k kiszolgálhatnak, és széles körben alkalmazhatóak különböző iparágakban. Nézzünk meg néhány igazán figyelemre méltó alkalmazást.
Ipari alkalmazások
-
Automatikus töltőrendszer palackokhoz vagy folyadékokhoz
-
Papíripari felhasználás: könyvek, újságok és egyéb nyomtatott anyagok gyártásához
-
Érzékelők PLC rendszerhez való kapcsolásával kontrollálhatjuk a hőmérsékletet vagy a páratartalmat
-
Üvegipar: üveggyártás és a hozzá tartozó nyilvántartások vezetése
-
Élelmiszerek és italok csomagolására és címkézésére szolgáló rendszerek
Erőművek automatizálása
-
A PLC-vel felszerelt Smart Grid rendszer figyeli és észleli a hibás helyzeteket
-
Valós idejű vízszintérzékelés és adatgy
űjtés PLC technológiával
-
Egy automatizált olaj- és gázerőműben PLC-re van szükség az olyan feladatokhoz, mint az olajszűrés, a lángbiztonsági ellenőrzések, a jelzőfény be- és kikapcsolása, valamint a szelepváltás az üzemanyag-átváltáshoz
-
Egyes elektromos berendezések (például a megszakító kioldása, a kondenzátor kapcsolás) automatikusan üzemeltethetők PLC-vel
Kereskedelem automatizálása
-
Intelligens jelzőrendszer vezérlés
-
Kezelőgépek automatizálása
-
Kútvízelvezető rendszer automatizálása
-
Nyomásszabályozás többmotoros szivattyúkban
-
Logisztikai berendezések automatizálása
-
Parkoló- és autómosó rendszerek
-
Jelzőlámpák vezérlése
Háztartási alkalmazások
-
Víztartályok, ciszternák vízszint ellenőrzése
-
Szennyvíztározók szintellenőrzése
-
Nyílászárók nyitásának és zárásának automatizálása
-
Ventilátorok és légkondicionálók távoli vezérlése
PLC-k programozása
Az Industrial Shields nyílt forráskódú hardverek lehetővé teszik, hogy különféle programozási nyelvvel dolgozzunk. Így az ESP32 vagy Arduino alapú PLC-knél az Arduino nyelvet (C / C ++), a Raspberry Pi alapúaknál pedig sokféle nyelvet ( mint például a Python, Javascript,
Go vagy Unix Shell, stb.) használunk, hiszen az operációs rendszer ezt lehetővé teszi. Ezen kívül annak olyan nyílt forráskódú platformok is, mint például a Node-RED, amelyen keresztül a PLC un. flow nodes -ok segítségével nagyon egyszerűen programozható. Ily módon azok a csomópontok, amelyeket a felhasználó drag and drop módszerrel felhasználhat, láthatatlan kódot tartalmaznak maguk mögött, amely elvégzi a szükséges műveleteket, anélkül, hogy a programozónak különösebben bajlódnia kellene. A Node-Red platformon hivatalos csomópontok is elérhetőek az Arduino, a Raspberry Pi vagy az Industrial Shields eszközök számára, amelyek segítségével nagyon egyszerűvé válik a programozás.
Az Arduino, az ESP32 vagy a Raspberry Pi mögött egy nagy közösség áll, amely úgy készít projekteket és példákat, hogy azokat folyamatosan megosztják a közösséggel. Tehát, még ha nem is tudja, hogyan kell programozni a PLC-ket, nagyon könnyű megtalálni a megoldást ezeken a fórumokon.
Tehát ha az ideális programozható logikai vezérlőt keresi akkor az Industrial Shields nyílt forráskódú ipar igényeire készített PLC-k és Panel PC-k kiváló választást jelentenek a felügyeleti, adatgyűjtési, vezérlési és automatizálási megoldásokhoz.